Monty Roberts


Autor: wiki111239
07 stycznia 2012, 18:01

MONTY ROBERTS


 

Monty Roberts zasłynął jako trener koni wykorzystujący niekonwencjonalne metody tresury. Do najważniejszych zasad należy przede wszystkim "połączenie", które polega na ujeżdżeniu konia w sposób bezkonfliktowy, oparty na zaufaniu między człowiekiem i zwierzęciem, i jest całkowicie pozbawione przemocy. Monty Roberts, aby osiągnąć swój cel, używa specjalnego języka, tego samego, którego używają konie.
Monty już jako kilkuletni chłopiec brał udział w zawodach jeździeckich. Z czasem zaczął też przy okazji swojej pracy obserwować zachowanie stad koni, dzięki czemu posiadł umiejętność rozumienia języka koni. Swoje obserwacje wykorzystywał przy układaniu koni przeprowadzanym potajemnie przed ojcem, który, tak jak jego znajomi, nie uznawali metody chłopaka. Z powodu braku zaufania i uznania ojca Monty postanowił, że zacznie nowe życie, całkowicie odmienne od życia ojca. Z początku okazało się to bardzo trudne, gdyż Monty, mało znany trener wykorzystujący całkowicie nowa metodę, nie otrzymywał wystarczająco dużo zleceń, by zarobić na życie. Z czasem jednak powierzano mu coraz więcej koni. Jednocześnie brał udział w wielu zawodach, co przyczyniło się do popularyzacji bezstresowej i naturalnej metody ujeżdżenia koni, która prezentował publiczności na okrągłym wybiegu. W ostatnich latach Monty, oprócz udziału w wielu pokazach, zawodach, programach i wywiadach, doprowadził do połączenia z dzikim koniem (Shy Boyem) żyjącym na wolności.



 

"Shy Boy"

Okładka 1

 

"Czego uczą nas konie"

 

Okładka 3

 

 

"Człowiek, który słucha koni"

 

Okładka 2

 

KRÓTKI ŻYCIORY...

1943 - Monty bierze udział w filmach hollywoodzkich jako kaskader (zastępował Elizabeth Taylor w filmie National Velvet, a także Roddy'ego McDowella, Mickey'a Rooney'a i Charltona Hestona, łączyła go przyjaźń z Jamesem Deanem)

1948 - Roberts tropi dzikie mustangi w Nevadzie, ucząc się ich języka ciała

1955-1969 - nagrody w rodeo: 9 tytułów mistrzowskich "Regional College Championship", 7 tytułów "Western State Championship", 5 tytułów mistrza kraju ("National Championship"), 3 drużynowe tytuły mistrza kraju ("Team National Championship"), jeden tytuł "Bulldogging Championship" oraz jeden tytuł "Team Roping Championship" (drużynowo)

1966 - Monty Roberts zakłada rancho "Flag Is Up" w Solvang, Kalifornia: przedsiębiorstwo hodowli i treningu koni oraz hipoterapii.
Z hodowli tej pochodzą następujące championy: amerykańskie - Cathy Honey, An Act, Aladancer, Walk in the Sun, Tobin Bronze; europejskie - Alleged, Dajur; niemieckie - Lomitas, Quebrada, Risen Raven, Macanal, Lavirco; australijskie - Bahroona; nowozelandzkie - Sharirari

1986 - pierwszy publiczny pokaz pozbawionej przemocy metody oswajania pod nazwą Join-Up® podczas gościnnego wykładu w Vancouver, Kanada

1988 - tytuł "Człowieka Roku" nadany przez amerykańskie Krajowe Towarzystwo Koni Użytkowych

1989 - Roberts zaproszony przez Królową Elżbietę II na pokaz swoich technik w Windsorze

1996 - ukazuje się książka "The Man Who Listens to Horses" ("Człowiek, który słucha koni"); tytuł przez 58 tygodni utrzymywał się na liście bestsellerów New York Times, ponad 3 miliony sprzedanych egzemplarzy

1998 - Monty Roberts prezentuje technikę Join-Up® na tournée w przeszło 40 amerykańskich stanach

1998 - emisja dokumentu BBC pt. "Monty Roberts, prawdziwy zaklinacz koni"

1999 - w USA ukazuje się książka "Shy Boy: The Horse That Came in from the Wild" ("Shy Boy: koń który porzucił wolność")

2000 - tytuł Człowieka Roku przyznany przez Amerykańskie Towarzystwo do Walki z Przemocą wobec Zwierząt

2000 - Nagroda Humanitarna im. George'a Angella nadana przez Towarzystwo do Walki z Przemocą wobec Zwierząt stanu Massachusetts

2000 - ukazuje się książka "Horse Sense for People" ("Czego uczą nas konie")

2002 - ukazuje się książka "From My Hands to Yours" ("Ode mnie dla Was")

2002 - Roberts otrzymuje doktorat honoris causa Uniwersytetu w Zurychu, Szwajcaria

2002 - CIA przyznaje mu certyfikat w uznaniu wkładu pracy nad wykrywaczem kłamstw

2002 - Roberts zaproszony przez Królową Elżbietę II na pokaz swoich technik w ramach obchodów Złotego Jubileuszu siedemdziesiątej piątej rocznicy koronacji

2002-2003 - tournée promujące książki Robertsa "Horse Sense for People" oraz "From My Hands to Yours": Wielka Brytania, Niemcy, Australia, Dubaj, Nowa Zelandia i USA; ponad 200 tysięcy widzów

2003 - Monty, Pat i Shy Boy występują na paradzie na Tournament of Roses w Pasadena, California. Pokaz oglądają miliony ludzi na całym świecie

2003 - Roberts występuje w telewizji: w USA w programach Animal Planet i RFD-TV, w Niemczech: ARD-TV i J.B. Kerner Talk Show

2003 - Roberts wygłasza odczyty m.in. w NASA, Goddard, Maryland Space Flight Center

2003-2004 - tournée promujące książkę From My Hands to Yours: Wielka Brytania, Niemcy, Australia, Kanada i USA; ponad 225 tysięcy widzów.

1 stycznia 2004 - Monty'ego Robertsa można oglądać w kolejnej paradzie na Tournament of Roses.

 

 

Życiowe myśli Monty'ego Robertsa

Konie mówią... po prostu słuchaj.

Dobry trener slyszy, gdy koń do niego mówi. Wielki trener słyszy nawet jego szept.

Wielu ludzi patrzy, ale tylko nieliczni widzą.

Kiedy koń chce odejść, nie odganiaj go delikatnie, pogoń go na całego.

Spraw, by latwo mu bylo postępować właściwie, a trudno niewłaściwie.

Zawsze staraj się doprowadzić do tego, by twój koń szedł drogą najmniejszego oporu. Następnie otwórz mu takie przejście, by droga najmniejszego oporu wytyczała kierunek, w którym chcesz, by podążał.

Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia.

Przemoc wynika ze stanu ducha tego, kto się jej dopuszcza, nigdy nie jest winą ofiary.

Nie ma czegoś takiego jak nauczanie, jest tylko uczenie się.

Każdy ma prawo do porażki.

Śmiałym los sprzyja.

Obowiązkiem nauczyciela jest stworzenie takich warunków, w jakich uczeń może się uczyć.

Nie przeszkadzaj temu, kto ma zamiar zacząć się uczyć. Jeśli cały proces uczenia się można wyrazić w skali od zera di dziesięciu, to jego najważniejszą częścią jest ta od zera do jednego.

Każdy musi odpowiadać za swoje czyny i ich konsekwencje.

Nie wykorzystuj żywności jako nagrody.

Nikt nie ma prawa powiedzieć ci, że musisz!

Koń jest uosobieniem zwierzęcia uciekającego. Poddany presji, prawie zawsze wybierze ucieczkę zamiast walki.

Trener koni musi pamiętać, że jego podopieczny nie może postąpić źle; że każde zachowanie konia, szczególnie młodego, nieujeżdżojlego, jest najprawdopodobniej spowodowane przez niego.

Konie używają przewidywalnego, łatwego do odczytania i efektywnego języka. Wtym języku, który nazywam Equus, nie ma słów.

Najważniejszym elementem sprzętu wykorzystywanego w treningu koni są ręce, które trzymają wodze. Eąuus byl moim nauczycielem, przyjacielem i zapewnił byt mojej rodzinie; może też być tym wszystkim dla ciebie.

Staraj się postępować jak najprościej. Prostota jest najlepsza.

 

 

 

 

"Uczynić świat lepszym dla koni i ludzi"

Stałym elementem tournee Monty'ego Robertsa są wizyty w domach dziecka, domach poprawczych i placówkach opiekujących się dziećmi. Odwiedził również młodzież w Domu Poprawczym w Studzieńcu.

Złe doświadczenia z dzieciństwa, gdy niejednokrotnie był ofiarą przemocy ze strony własnego ojca, sprawiają, że Monty dąży do spotkań z tzw. trudnymi dziećmi i młodzieżą. W tym wypadku okazją do nawiązania kontaktu z wychowankami Domu Poprawczego była niewielka stajnia, którą chłopcy prowadzą samodzielnie pod okiem jednej instruktorki. Doskonale utrzymane konie spodobały się Monty'emu.

Ale najważniejsze dla niego było poznanie samych chłopców. Niezwykła osobowość Monty'ego pomogła przełamać ich rezerwę i onieśmielenie do tego stopnia, że rozmawiali swobodnie nie zważając na obecność prasy. Niewątpliwie łatwiejsze dla nich byłoby spotkanie bez dziennikarzy i wychowawców, ale Monty potrafił "oswoić" również tych chłopców.
Rozmawiali o ich przyszłości, o spełnianiu marzeń. Monty dzielił się z nimi swoją wizją lepszego świata, okazywał wiarę, że również życie po popełnieniu różnych błędów może być lepsze, o ile się do tego dąży.
Na pytanie: co zrobi, gdy koń go zdenerwuje odparł: "Walnę w drzewo, ono nie czuje, nie krwawi. Nie uderzę konia. Koń nie jest winien."

Monty Roberts stwierdził, że spotkanie z tymi młodymi ludźmi miało dla niego bardzo duże znaczenie: "naładowało jego akumulatory".

Na pamiątkę tego spotkania Monty Roberts otrzymał medal, który obiecał nosić przy sobie do końca życia, a po śmierci przekazać swojemu następcy. W zamian pozostawił bibliotece ośrodka swoje książki, a w nich swoje przesłanie: "Uczynić świat lepszym dla koni i ludzi".

 

 

 

 

Po raz pierwszy w Polsce

Był już prawie wszędzie: w Ameryce Północnej i Południowej, w Australii, Nowej Zelandii, w Niemczech, Holandii, Belgii, Austrii, Skandynawii, Zjednowczonych Emiratach Arabskich. I wreszcie doczekaliśmy sie pierwszej wizyty Monty Robertsa w Polsce. Dzień przed premierowym pokazem swych niezwykłych umiejętności pracy z koniem spędził na spotkaniach z prasą i słuchaczami radiowej Trójki.
Poniżej przytaczamy odpowiedzi Monty'ego na zadawane pytania.

 

 

Legendarny zaklinacz koni sam przyznał, że wizyta w naszym kraju jest dla niego ważnym przeżyciem. Wiedział, że przybywa do - jak to określił - miejsca, które jest domem nowoczesnego konia. Zwierzęta te pojawiły się 50 mln. lat temu w Afryce Północnej, ale właśnie na terytorium obecnej Polski rozpoczął się proces udomawiania konia i pracy z nim.
Monty pracował z każdą rasą koni: od małych pony po największe shire. Ale przyznaje, że psychika wszystkich koni jest taka sama. Z polskich ras najlepiej są znane mu araby, a spośród trzech gałęzi tej rasy (egipska, polska i rosyjska) te uważa za najlepsze: bo nie tylko pięknie wyglądają, ale i są najbardziej użyteczne (dzięki dążeniu polskich hodowców przed 300 laty do tego, aby te konie pracowały).

W jakim celu Monty Roberts przybył do Polski?
Aby przekazać nam, co mówią nam konie. A mówią, że przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem konfliktu. Zwierzęta te przeżyły 50 mln. lat dzięki temu, że wiedzą, jak odejść od przemocy. Ludzie, których największym problemem jest nie alkohol, narkotyki, ale właśnie przemoc, brak porozumienia, brak zaufania mogą nie przetrwać tyle, ile przetrwały te zwierzęta.
Konie nie są chciwe, nie mają ego. Uczą nas tego, czego mogą nauczyć zwierzęta uciekające: negocjowania, zamiast walki.
Monty chce pokazać, jak w krótkim czasie za pomocą metody treningu pozbawionej przemocy (Join-Up®) można zdobyć zaufanie koni, uczynić ich partnerami w działaniu.

Jakie kryteria doboru koni do swoich pokazów stosuje Monty?
Do pokazów Monty dobiera konie według 5 kategorii.
" koń nigdy nie osiodłany, nie szkolony, ale oswojony, "normalny", ani łatwy, ani super trudny;
" koń stwarzający problemy podczas pracy z ziemi, np. taki, który kopie ("najgorszy z możliwych");
" koń, który przechodzi połączenie z "gwiazdą" - osobą ogólnie znaną, która nie miała nigdy do czynienia z metodami Monty'ego, w celu pokazania, że każdy może nimi posługiwać (tzw. koń "misiaczek"; zwykły, spokojny, nie "hanibal lecter");
" koń bardzo trudny w pracy pod siodłem;
" wreszcie koń, którego Monty szuka po całym świecie: "Nie wejdę do tej przyczepy panie Roberts, choćby pan na głowie stanął...".

Czy zdarzyło się, że nie nawiązał kontaktu z koniem?
"W moim słowniku słowo porażka nie jest wykreślone; jest ono wycięte nożyczkami". Porażka według Monty'ego jest niczym innym, jak okazją do nauki. Każdy koń, z którym pracował, kończył pracę w lepszej kondycji psychicznej. Ale zawsze w tej pracy można coś poprawić. I to nie Monty mógłby odnieść porażkę, tylko koń: bo on tu jest najważniejszy.
Monty porównał swe poczynania do działań braci Wright w dziedzinie lotnictwa: tak samo uważa się za pioniera w pracy nad zrozumieniem koni, ich języka. I jak obecnie mamy erę lotów na księżyc, o czym twórcy samolotu nie mogli nawet marzyć, tak nie jest w stanie wyobrazić sobie postępu w jego dziedzinie za 100 lat ."Nie chcę, żeby moi instruktorzy byli tak dobrzy jak ja. Chcę, żeby wszyscy byli lepsi ode mnie. Konie na to zasługują".

Czy jest szansa, że w Polsce powstanie Szkoła Monty Robertsa?
Monty nie chce mieć tłumu instruktorów, chce mieć dobrych instruktorów. A dobry instruktor, to dobry nauczyciel; nie musi wspaniale jeździć konno, ale powinien posiadać dwie najważniejsze umiejętności: poświęcenia i przekazania wiedzy.
Monty ma obecnie 14 instruktorów. Jego uczennicą jest również Polka, która być może w przyszłym roku przyjedzie do Polski.
Zatem jest szansa, że metody pracy Monty Robertsa (Join-Up®) będziemy mogli poznać nie tylko na podstawie lektury jego książek, czy oglądanych filmów, ale również niejako na żywo, za pomocą uczennicy Monty'ego - Kasi.

 

 

 

 

Pierwszy raz w Polsce pokaz legendarnego zaklinacza koni

MONTY ROBERTS- najsłynniejszy w świecie końskim "zaklinacz" zaprezentuje swój pokaz 19 maja br. w Hali Torwar w Warszawie.

Pokaz odbył się 19 maja br. w Warszawie, w hali Torwar. Potrwa ok. 3 godziny.
W trakcie przerwy oraz po pokazie była możliwość porozmawiania z Montym Robertsem i zakupienia m.in. jego książek czy kaset wideo z autografem.
Posiadaczy biletów preferencyjnych czeka, poprzedzający pokaz, koktajl z udziałem Monty'ego Robertsa.

 

 

Sam Roberts przedstawia siebie po prostu jako człowieka, który słucha koni. Jego życiowym mottem, z którym objeżdża świat, jest uczynienie go lepszym dla koni i ludzi. W 2002 r. jego tournee obejrzało ponad 50.000 ludzi, natomiast w 2003 r. przyciągnęło już ponad 225.000 widzów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Australii, Kanady oraz USA.

Wypełnione po brzegi pokazy, uznane przez prasę za "magiczny taniec człowieka z koniem", kończyły się owacjami na stojąco. W tym roku po raz pierwszy także i my będziemy mieli okazję uczestniczyć w tym chwytającym za serce wydarzeniu.

To właśnie postać Monty’ego Robertsa zainspirowała Nicholasa Evansa do napisania książki "Zaklinacz koni", na podstawie której Robert Redford nakręcił film pod tym samym tytułem.

 

 


Program pokazu

·  18.00-19.45 Dodatkowy pokaz wraz z poczęstunkiem dla posiadaczy biletów preferencyjnych

·  20.00 Początek pokazu

·  21.00-21.20 Przerwa

·  21.30 Druga cześć pokazu

 


Bilety w przedsprzedaży w cenie 70, 90, 120 lub 240 zł
(ceny w dniu pokazu: 80, 100 i 130 zł)
Prosimy zamawiać: info@horsesport.pl

Rozmieszczenie miejsc na hali

Więcej informacji o Montym Robertsie i pokazie na www.hippika.pdm-promo.pl


Organizatorem pokazu jest Agencja PDM.
Zajmuje się między innymi promocją naturalnego jeździectwa w Polsce.
Od 2000 roku sprowadza do Polski szkoły naturalnej jazdy. Powołała do życia Polską Ligę Western i Rodeo.
Z powodzeniem organizuje największe imprezy jeździeckie i western w Polsce.

 

 

 

 

Seba
26 listopada 2014
Witam, mam pytanie. Ktora z książek uczy nas naturalnego ujeżdżania koni ? bardzo proszę o odpowiedż

Dodaj komentarz